پس از سفر وزرای دفاع 3 کشور عضو ناتو به ازبکستان
وزیر دفاع لهستان صبح امروز وارد تاشکند شد

خبرگزاری فارس: پس از سفر وزرای دفاع 3 کشور عضو پیمان ناتو به ازبکستان در یک ماه اخیر، صبح امروز (جمعه) وزیر دفاع لهستان به منظور دیدار با همتای ازبک خود وارد تاشکند شد.

خبرگزاری فارس: وزیر دفاع لهستان صبح امروز وارد تاشکند شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، "توماش سیمونیاک" در سفر 2 روزه خود به ازبکستان ضمن دیدار با همتای ازبک خود، با برخی دیگر از مقامات عالی رتبه نظامی و سیاسی این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه ازبکستان با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تایید این خبر افزود: بررسی مسائل مورد علاقه 2 کشور و همچنین تبادل نظر درباره موضوعات محوری در زمینه امنیت ‌منطقه از ابعاد اصلی گفت‌وگوهای این مقام نظامی لهستان با مقامات ازبک خواهد بود.

در بخشی از این اطلاعیه که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرنگار فارس قرار گرفت، آمده است، مسئله همکاری ازبکستان برای خروج نیروهای ناتو از افغانستان که واحدهایی از وزارت دفاع لهستان در ترکیب آن هستند نیز از دیگر محورهای اصلی مذاکرات 2 طرف خواهد بود.

وزیر دفاع لهستان چهارمین مقام نظامی از کشورهای عضو پیمان ناتو و اتحادیه اروپا است که طی یک ماه اخیر به منظور مذاکره با مقامات نظامی و سیاسی ازبکستان به این کشور آسیای مرکزی سفر کرده است.

"آرتیسا پابریکس"، "فیلپ هماند" و "توماس دمیزیر" وزرای دفاع لتونی، انگلیس و آلمان نیز طی چند هفته گذشته با سفر به تاشکند، با مقامات عالی رتبه ازبکستان دیدار و با آنان درباره مسائل امنیتی مورد علاقه مذاکره کردند.

اگرچه منابع رسمی ازبکستان اظهار نظری درباره جزئیات این مذاکرات نکرده اند، اما بنا به گفته کارشناسان، موضوع اصلی مذاکرات دریافت رضایت ازبکستان برای همکاری با ناتو در خروج نیروهای نظامی این کشورها از افغانستان است.

این کارشناسان معتقدند: افزایش اعتراضات مردمی در افغانستان علیه نیروهای اشغالگر ناتو و همچنین بیانیه اخیر حامد کرزی در مورد این که نظامیان ناتو در سال 2013 (یک سال قبل از زمان اعلام شده توسط آمریکا)، باید افغانستان را ترک کنند، مقامات نظامی غرب را شتاب زده کرده است.

انتهای پیام/م