وزیر خارجه جدید استرالیا
کشتار موحش شهروندان غیر نظامی افغان شوکه‌ام کرد

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه جدید استرالیا گفت: شخصاً از کشتار موحش شهروندان غیر نظامی افغان توسط پرسنل نظامی آمریکا در این کشور بشدت شوکه شده‌ام.

خبرگزاری فارس: کشتار موحش شهروندان غیر نظامی افغان شوکه‌ام کرد

به گزارش خبرگزاری فارس، "باب کار" وزیر جدید امور خارجه استرالیا، در نخستین مصاحبه مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه‌ای این کشور محور صحبت‌های خود را عمدتاً پیرامون تحولات اخیر در افغانستان متمرکز کرد. 

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص نخستین دستور‌العمل کاری احتمالی وی بعنوان وزیر جدید امور خارجه استرالیا گفت: بی حرمتی و سوزاندن قرآن (کریم) و فاجعه کشتار اخیر در افغانستان می‌تواند تا حدود زیادی گمانه زنی‌هایی را که این روزها تحت عنوان  "برخورد تمدن‌ها" بین مذاهب و قومیت‌های مختلف مطرح می‌شود را تشدید کند. از این رو لازم است که دولت فدرال استرالیا، در کنار دیگر کشورهای ائتلاف در افغانستان، تلاش‌های خود را در راستای بر طرف کردن اینگونه تفکر و دیدگاه‌ها، مضاعف کنند.

کار اضافه کرد که شخصاً از کشتار موحش شهروندان غیر نظامی افغان توسط پرسنل نظامی آمریکا در این کشور بشدت شوکه شده است. 

وی همچنین تاکید کرد که کشتار وحشیانه مردان، زنان و کودکان غیر نظامی افغان، انسان را به یاد قساوت و بی رحمی‌هایی می‌اندازد که تنها می‌تواند در جنگ‌های بزرگ حادث شود. 

وزیر خارجه استرالیا در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص در خواست پارلمان افغانستان برای محاکمه سرباز آمریکایی (عامل کشتار وحشیانه شهروندان غیر نظامی افغان) در حضور خانواده‌های مقتولین و مردم این کشور، (با طفره رفتن از پاسخ صریح) شرایط کنونی را بسیار دشوار توصیف کرد. 

وی تاکید کرد که زمینه‌های قانونی موکدی در رابطه با چگونگی نحوه تحقیق، رسیدگی و محاکمه پرسنل نظامی آمریکا وجود دارد.

مراسم تحلیف وزیر امور خارجه استرالیا سه شنبه شب (13 مارس 2012) در کاخ فرماندار کل استرالیا، کوانتین برایس برگزار شد.

کار در نخستین حضور خود در پارلمان استرالیا در بعد از ظهر همان روز، در جلسه پرسش و پاسخ اعضای پارلمان شرکت کرد.

این جلسه نیز عمدتاً تحت الشعاع کشتار وحشیانه 16 نفر از شهروندان غیر نظامی افغان قرار داشت.

باب کار در واکنش نسبت به پیشنهاد حزب سبزهای استرالیا در خصوص خروج قبل از موعد نیروهای استرالیا از افغانستان، با رد درخواست آنان، طرح چنین پیشنهاداتی را ساده اندیشانه و نسبت به پیامدهای خطرناک آن هشدار داد.

وی همچنین تاکید کرد که نیروهای نظامی استرالیا در افغانستان باید تا پایان ماموریت خود (پایان سال 2014) در این کشور باقی بمانند.

انتهای پیام/