تحقیقات جدید در آمریکا نشان داد
خطر ابتلا به بیماری قلبی در مادران نوزادان کم وزن بیشتر است

خبرگزاری فارس: تحقیقات جدید در آمریکا نشان می دهد: خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت در مادرانی که نوزادان کمتر از وزن طبیعی به دنیا می آورند، بیشتر است.

خبرگزاری فارس: خطر ابتلا به بیماری قلبی در مادران نوزادان کم وزن بیشتر است

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از پایگاه خبری هلس دی نیوز آمریکا، پژوهشگران دانشگاه تکزاس دریافتند: اگر مادران نوزادان کمتر از وزن طبیعی به دنیا بیاورند، چه بسا تغییراتی در قلب و عروق آنها ایجاد می شود که خطر ابتلای آنها به بیماریهای ایسکمیک قلب را افزایش می دهد.

بیماریهای ایسکمیک قلب بیماریهایی هستند که ناشی از کاهش خونرسانی به عضله قلب (میوکارد) و ایسکمی آن هستند. این بیماریها اغلب ناشی از انسداد عروق کرونر مثلا در اثر آترواسکلروزیس است.

انواع بیماریهای ایسکمیک قلب آنژین صدری، آنژین پرینزمتال و سکته قلبی هستند.

پژوهشگران اطلاعات مربوط به شش هزار زن را بین سالهای 1999 تا 2006 میلادی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند: 9.6 درصد از مادرانی که نوزادان کم وزن یعنی کمتر از 2 کیلو و چهارصد گرم بعد از طی 37 هفته بارداری بدنیا آورده اند، دچار بیماریهای ایسکمیک قلبی شده اند.

این درحالی بود که میانگین ابتلا به ایسکمیک قلب در مادرانی که نوزادان با وزن طبیعی بدنیا آورده بودند، 5.7 درصد بود.

پژوهشگران همچنین دریافتند خطر ابتلا به فشار خون یا دیابت در مادرانی که نوزادانی کمتر از وزن طبیعی بدنیا می آورند، افزایش می یابد.

انتهای پیام/