خراسان جنوبی نگین کویر ایران
بند دره و امیرشاه بیرجند مسافران را فرا می‌خواند

خبرگزاری فارس: در روزهای آغازین تعطیلات نوروزی مسافران زیادی وارد بیرجند شدند که بند دره و امیرشاه بیرجند مقصد اغلب آنان بود.

خبرگزاری فارس: بند دره و امیرشاه بیرجند مسافران را فرا می‌خواند

فرماندار بیرجند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند با بیان اینکه بیرجند آثار طبیعی و تاریخی زیادی دارد، گفت: بند دره یکی از زیباترین فضاهای طبیعی است که در دوره قاجار ساخته شده است.

محمد علی قاسم‌زاده نداف تصریح کرد: بند دره یا سد تاریخی دره بنایی است عظیم از سنگ، آجر و ملات ساروج که بر مسیر سیلابی در رشته کوه باقران احداث شده است.

وی تصریح کرد: این بنا با 31 متر طول تاج، سه تا پنج متر عرض تاج و حدود 13 متر ارتفاع مهم‌ترین بند تاریخی در بیرجند محسوب است.

فرماندار بیرجند به بند عمر شاه یا امیر شاه اشاره کرد و گفت: بند تاریخی امیر شاه در فاصله دو کیلومتری جنوب غرب بیرجند و در داخل رشته کوه باقران بنا شده و از سازه‌های آبی متعلق به دوره قاجار است.

قاسم‌زاده نداف در معرفی برخی از جاذبه های تاریخی بیرجند اظهار کرد: قلعه پایین شهر بیرجند یکی از این بناهاست که بر فراز تپه‌ای مشرف به بافت قدیم بیرجند در منتهی الیه غرب بافت قدیم بیرجند قرار دارد.

وی تصریح کرد: قلعه دارای چهار برج مدور در چهار گوشه و حصاری بلند در چهار ضلع است و مصالح بنا از خشت و چینه بوده که در بعضی نقاط از آجر نیز به طور محدود استفاده شده است.

فرماندار بیرجند گفت: فضاهای داخلی قلعه در گذشته به منظور کشاورزی به طور کامل منهدم شده است و با توجه به سابقه شهر بیرجند و بعضی مدارک بدست آمده قدمت بنای فعلی قلعه به دوره صفویه بر می‌گردد.

قاسم‌زاده نداف به مدرسه شوکتیه اشاره کرد و افزود: مدرسه شوکتیه در داخل بافت تاریخی شهر بیرجند قرار دارد و تک ایوانی بوده و دارای بخش‌های مختلفی است و سر در ورودی بنا دارای طاق جناقی با تزیینات مقرنس است.

وی تصریح کرد: هشتی، دهلیز، ایوان رفیع، حیاط، حجره‌های دور تا دور حیاط، شاه نشین و حمام از متعلقات این بنا است.

انتهای پیام/س20