رئیس بانک مرکزی اروپا :
اروپا اوج بحران مالی را پشت سر گذاشته است

خبرگزاری فارس: رئیس بانک مرکزی اروپا تاکید کرد:کشورهای منطقه یورو، اوج بحران مالی اخیر را پشت سر گذاشته اند .

خبرگزاری فارس: اروپا اوج بحران مالی را پشت سر گذاشته است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از فرانس پرس ماریو دراگی در مصاحبه با روزنامه آلمانی بیلد تصریح کرد: اوضاع اقتصادی اروپا به تدریج ثبات می یابد و شاخص هایی مانند نرخ تورم و میزان کسری بودجه در کشورهای عضو حوزه یورو بهتر از آمریکاست.

 

رئیس بانک مرکزی اروپا در عین حال تاکید کرد: اگرچه اوج بحران سپری شده اما هنوز خطر باقی است. دسامبر سال پیش نیز دراگی گفته بود شک ندارد یورو نجات پیدا خواهد کرد.

 

وی در ادامه همچنین از تصمیم این بانک به تزریق نقدینگی به نظام بانکی اروپا دفاع کرد و گفت مداوای بحران سال گذشته مستلزم تجویز دارویی قوی بود.

 

بر اساس این گزارش برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند شرایط اقتصادی کشورهای حوزه یورو هنوز به وضعیتی اطمینان بخش دست نیافته است . کارشناسان اقتصادی معتقدند بدترین اتفاق قابل تصور برای کشورهای این منطقه ، بازگشت به رکود اقتصادی است.

 

دراگی در ادامه افزود  خطر بروز مجدد بحران مالی در کشورهای عضو منطقه اقتصادی یورو همچنان وجود دارد و دولت‌ها باید مراقب بحران‌های احتمالی باشند.

 

تازه‌ترین آمار منتشره در مورد آلمان که مهم ترین اقتصاد اروپا است، نشان می دهد سطح فعالیت های تولیدی در ماه مارس کاهش یافته و سفارش‌های جدید نیز از ابتدای سال جاری به بیشترین میزان افت کرده است.

 

نگرانی‌های تازه این است که روند خروج اقتصاد کشورهای غربی از وضعیت رکودی کند شده باشد که باعث افزایش نگرانی در مورد بحران مالی حوزه یورو شده است. در صورت ادامه این وضعیت ، احتمال بروز بحران مالی و بانکی جدیدی مشابه آنچه که سه سال پیش روی داد وجود دارد. چنین وضعیتی می تواند اقتصاد جهانی را یک بار دیگر گرفتار رکودی عمیق کند .

انتهای پیام/م